Fűszerzöldségek
Borsó:
Kora tavaszi hüvelyes zöldség, hüvelyestől szárítjuk és őröljük.A porított borsó főzelék- és levesfűszer.B1 és B6 vitamint tatralmaz.A Földközi-tenger keleti vidékéről származik.Már az ókori egyiptomiak is használták.Hazánkaban a 13. században kezdték el fogyasztani.
Kelbimbó:
Európa-szerte ismert 1 méterre is megnövő káposztaféleség.A hosszu levelek tövében képzödő bimbókat fogyasztjuk.Fagy után is szedhető, sőt akkor a legfinomabb.Poritva levesek,főzelékek és gombás ételek izesítője.
Karalábé:
A legkorábbi káposztafélénk.Magyarországon Szentes és Budapest környékén termesztik.Jó izű enyhén édes és csípőskés.Főzeléknek salátának és levesfűszernek használják.
Kapor:
Kelet-Ázsiából származó, ernyős virágzatú, erős illatú növény.A magyar konyha régi kedvelt fűszere.Magját hússal,hallal, tésztákkal és burgonyával fogyasztjuk.Remek fűszere a túrós ételeknek, a kaporlevél.Túlzottt használat esetén fanyar ízű lehet.Népi gyógyszer, szélhajtó,böfögésgátló,tejszaporító,emésztést könnyítő,epehajtó,álomjavító,hányás és hasmenés ellen is jó.
Káposzta:
A Földközi-tenger és az Atlanti oceán partvidékéről származik.Hazánkban 500 éve ismert növény.A káposztafejet fogyasztjuk, salátának, főzeléknek savanyítva és húsokhoz sokféleképpen elkészítve.Leves- és főzelékízesítő.A -C vitamint tartalmaz.
Paradicsom:
Őshazája Közép és Dél-Amerika.Az inkák és az asztékok aranynál értékesebb ajándéka Európa számára.Szerves és szervetlen anyagokban igen gazdag, sok A-vitamintkevesebb B1, B2 és C-vitamint tartalmaz.NAgyon jó vizelethajtó hatása van.Szinte minden élelmiszerhez felhasználható.Levesek,főzelékek,mártások,húsok,tészták,halak,vadak,tojásételek és gombaételek készítésére alkalmas.
Petrezselyem:
A Földközi-tenger mellékén ma is vadon élő, ernyős virágzatú növény.Már a görögök és a rómaiak is termesztették.Hazánkban minden konyhakertben termelik.Magyarországon a levesek elképzelhetetlenek nélküle.A levelét és a gyökerét használjuk.A levele kitünő ízű, erős aromáju, szendvicsekhez, levesek,tojáételek, sültek,töltelékek,főzelékek fűszerezésére használjuk.Vízhajtó,görcsoldó,gyomorerősítő,szélhajtó,és vesetisztító.
Pasztinák:
A petrezselymehez hasonló ízű és színű répa.Kellemes ízű, édeskés és aromás.A középkorban a sárgarépa helyett használták.Egész Europában elterjedt növény nálunk kevésbé ismert.Levelét szárítva, leves és főzelékfűszernek használjuk.Gyökerét főzeléknek, levesnek, párolva és husok töltelékébe használjuk.
Torma:
Délkelet-európai származású évelő, keresztes virágú.A csípős ízű megvastagodott gyöktörzsét használjuk.Terhes anyák és vesebetegek ne fogyasszák!!
Sóska:
Európa nedves rétjein hazánkban is őshonos keserűfűfélék csoportjába tartozó növény.Kerti változata ma már az egész világon elterjedt.A- C vitamint tartalmaz.A növény levele a fűszer.Vérszegénység,sápadtság és vérérzékenység ellen jó.Leves, főzelék, vaj és túrófűszer.
Zeller:
Már az ókori rómaiak, görögök és egyiptomiak is kedvelték.Gumoját saláták és levesek ízesítésére használjuk.Vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag.Vízhajtó hatása van és A-C vitamint tartalmaz.
Mustár:
Több ezer éves sumér maradványok között is találtak már mustármagot.Őrleménye többféle fűszerrel össszekeverve adja az étkezési mustárt.Csípős ízét a mustárolajtól kapja.Magját ételek , konzervek, fűszereként, olaját étkezésre és szapangyártásra használják.Vizelethajtó, reumás fájdalmak, érelmeszesedés, magas vérnyomás, emésztési zavarok, székrekedés,felfuvodás börkiütés ellen használjuk.
Paprika:
Brazíliából származó egynyári növény.A 16.-században terjedt el.Túlzott fogyasztása nem ajánlott.Kis mennyiségben fogyasztva a szervezet ellenáló képességét, étvágygerjesztő, izzasztó és vízhajtó.Magas C -vitamin tartalma van.A szegedi és a kalocsai fűszerpaprika az egész világon ismert.